Parkland Press

Saturday, September 21, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Harris Nagle competes in the ABE League Championship Meet. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Harris Nagle competes in the ABE League Championship Meet.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Megan Sicinski competes in the ABE League Championship Meet. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Megan Sicinski competes in the ABE League Championship Meet.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Mikayla Karapelou competes in the ABE League Championship Meet. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Mikayla Karapelou competes in the ABE League Championship Meet.

ABE League holds championship meet

Wednesday, August 14, 2013 by The Press in Sports

The ABE League Swimming and Diving Championships were held recently

Two Westwood Heights swimmers and one from Stone Crest took first place in their events.

Joshua Anderson (Westwood Heights) won 13 and over diving with a score of 128.45, more than 30 points higher than the second-place finisher.

Harris Nagle (Westwood Heights) too first place in 15-18 year old breaststroke, posting a time of 32.23 seconds.

Jillian Walls (Stonecrest) took first place in the 25-meter butterfly with a time of 20.43 seconds.

The following are results from the ABE League Swimming and Diving Championships, held July 26-27 at Northwest Swim Club in Bethlehem.

Team Standings

1. Northwest Swim Club (N) 268.5, 2. Trident Swim Club (T) 241.5, 3. Stones Crossing (SC) 223, 4. Saucon Valley Country Club (SV) 148, 5. Brookside Country Club (B) 137, 6. Lehigh Country Club (L) 132.5, 7. Stonecrest Swim Club (CST) 106.5, 8. Westwood Heights Swim Club (W) 99.

BOYS

6-18

200 Free Relay: 1. Northwest (Patrick Gilhool, Philip Stevens, Jacob Jones, Brice Kessler, Matthew Johnston) 2:02.86, 2. Trident, 3. Brookside, 6. Westwood Heights (Alex Kristel, Chance Krohn, Harris Nagle, James Connolly, Luke Willard), 7. Stonecrest (Cannon Iacocca, Jacob Wolf, Matthew Kovalchick, Adam Kucharczuk, Avery Besz);

8 and under

25 Freestyle: 1. Andrew Lamack (B) 17.38, 2. Patrick Gilhool (N), 3. Harrison Durner (SC), 12. Alex Kristel (W), 16. Cannon Iacocca (CST), 18. Will Gruen (CST), 21. Andrew Pletz (CST), 22. Etan Willard (W);

25 Butterfly: 1. Patrick Gilhool (N) 19.02, 2. Andrew Lamack (B), 3. Tim Wetmore (N), 10. Will Gruen (CST), 12. Tommy Hartnett (W), 15. Cannon Iacocca (CST), 17. Maverick Borelli (CST);

25 Backstroke: 1. Patrick Gilhool (N) 20.95, 2. Andrew Lamack (B), 3. Max Schuster (B), 9. Will Gruen (CST), 12. Alex Kristel (W), 17. Andrew Pletz (CST), 18. Tommy Hartnett (W), 19. Josh Phillips (W), 23. Matthew Borelli (CST);

25 Breaststroke: 1. Bobby Perose (B) 25.2, 2. Xavier Ochotorena (SV), 3. Max Schuster (B), 11. Alex Kristel (W), 12. Cannon Iacocca (CST);

9-10

25 Freestyle: 1. Nicholas Soares (L) 34.85, 2. Avery Besz (CST), 3. Addison Collins (N), 6. Luke Willard (W), 15. Dilahn Marvi (W), 21. Andrew Borelli (CST);

25 Butterfly: 1. Nicholas Soares (L) 17.83, 2. Luke Willard (W), 3. Drew Curtis (SV), 4. Avery Besz (CST), 8. James Manley (CST), 14. Daliahn Marvi (W);

25 Backstroke: 1. Nicholas Soares (L) 19.10, 2. Addison Collins (N), 3. Nathan Harris (T), 4. James Manley (CST), 5. Luke Willard (W), 7. Ethan Radio (W), 19. Andrew Borelli (CST);

25 Breaststroke: 1. Ryan Gertner (B) 22.99, 2.(tie) Nathan Harris (T), Avery Besz (CST), 9. Dilahn Marvi (W), 13. James Manley (CST), 18. Ethan Radio (W), 19. Andrew Borelli (CST);

11-12

50 Freestyle: 1. Stephen Hoyer (SV) 31.4, 2. Brendan Kern (T), 3. Josh Noel (SC), 7. Jacob Wolf (CST), 11. Chance Krohn (W), 14. Ryan Blythe (W), 15. Max Kristel (W), 17. Ben Carbonetto (CST), 20. Brandon Gearhart (CST);

25 Butterfly: 1. Stephen Hoyer (SV) 35.08, 2. Bailey O'Connor (L), 3. Michael Brennan (T), 11. Max Kristel (W), 12. Jacob Wolf (CST);

100 Individual Medley: 1. Brendan Kern (T) 1:25.7, 2. Michael Brennan (T), 3. Harrison Stevens (N), 12. Max Kristel (W);

50 Backstroke: 1. Stephen Hoyer (SV) 37.5, 2. Aidan Carey (T), 3. Evan Bova (B), 11. Geoffrey Levy (W), 15. Ben Carbonetto (CST);

50 Breaststroke: 1. Brendan Kern (T) 40.64, 2. Josh Noel (SC), 3. Harrison Stevens (N), 4. Chance Krohn (W), 10. Geoffrey Levy (W), 15. Ryan Blythe (W);

12 and under

Diving: 1. Brendan McCourt (B) 107.55, 2. Matthew Baurkot (SC), 3. Sam Stringer (T), 10. Ethan Radio (W), 12. Ben Carbonetto (CST), 16. Jamie Hartnett (W), 20. Brandon Gearhart (CST);

200 Medley Relay: 1. Trident (Chad Apostolico, Brendan Kern, Michael Brennan, Aidan Carey) 2:37.82, 2. Saucon Valley, 3. Stones Crossing, 6. Stonecrest (Tyson Borelli, James Manley, Jacob Wolf, Brandon Gearhart);

13 and over

Diving: 1. Joshua Anderson (W) 128.45, 2. Greg Sherman (SC), 3. Tyler Geho (SV), 4. Tylor Anderson (W), 5. Matthew Kovalchick (CST), 6. Geoffrey Levy (W), 8. Colin Ambrose (CST);

200 Medley Relay: 1. Stones Crossing (Greg Sherman, Justin Reccek, Grant Durner, Sam Magnan), 2. Northwest, 3. Trident, 4. Stonecrest (Ian Johnsto, Gino Lputka, Matthew Kovalchick, Adam Kucharczuk);

13-14

50 Freestyle: 1. Brice Kessler (N) 27.85, 2. Andrew Waldron (B), 3. James Connolly (W), 5. Adam Kucharczuk (CST), 8. Gino Laputka (CST), 11. Andrew Johnson (CST), 14. Tyler Anderson (W);

50 Butterfly: 1. Spencer Smith (N) 34.97, 2. Ian Johnston (CST), 3. Gino Laputka (CST), 8. Gabriel McFadden (CST);

100 Individual Medley: 1. Brice Kessler (N) 1:15.2, 2. Ian Johnston (CST), 3. James Connolly (W), 8. Gabriel McFadden (CST);

50 Backstroke: 1. Brice Kessler (N), 2. Ian Johnston (CST), 3. Andrew Conzola (SC), 4. Adam Kucharczuk (CST), 7. Andrew Johnson (CST), 10. Tyler Anderson (W);

50 Breaststroke: 1. Tyler Geho (SV) 37.16, 2. James Connolly (W), 3. Ben Orr (SC), 5. Gino Laputka (CST), 8. Andrew Johnson (CST), 9. Gabriel McFadden (CST);

15-18

100 Freestyle: 1. Grant Durner (SC) 56.69, 2. Garrett Collins (T), 3. Jacob Jones (N), 12. Jarrid Levy (W);

50 Butterfly: 1. Grant Durner (SC) 27.85, 2. Sam Magnan (SC), 3. Harris Nagle (W), 9. Matthew Kovalchick (CST), 12. Jarrid Levy (W);

100 Individual Medley: 1. Harris Nagle (W) 1:03.5, 2. Sam Magnan (SC), 3. Sean Vannata (N);

50 Backstroke: 1. Sam Magnan (SC) 30.01, 2. Sean Vannata (N), 3. Garrett Collins (T);

50 Breaststroke: 1. Harris Nagle (W) 32.23, 2. Nolan Vannata (N), 3. Justin Reccek (SC), 9. Jarrid Levy (W);

GIRLS

6-18

200 Free Relay: 1 Saucon Valley (Alexis Hoyer, Isabella Ochotorena, Abby Thomas, Jill Spirk, Maria Donahue) 2:05.5, 2. Lehigh Country Club, 3. Trident, 6. Westwood Heights (Sydney Platt, Emma Boekenkamp, Victoria Connolly, Nicole Nesladn, Clara Krohn), 7. Stonecrest (Jillian Walls, Elizabeth Bowser, Lindsey Greenwald, Grace Johnson, Kira Colarusso);

8 and under

25 Freestyle: 1. Morgan Gould (L) 19.27, 2. Ava Zerfass (B), 3. Jillian Walls (CST), 8. Brooklyn Besz (CST), 12. Celia Traub (CST), 18. Olivia Luethe (W), 19. Sydney Platt (W), 21. Olivia McDonald (W);

25 Butterfly: 1. Jillian Walls (CST) 20.43, 2. Alexis Hoyer (SV), 3. Morgan Gould (L), 4. Brooklyn Besz (CST), 7. Lauren Walls (CST), 14. Natasha Goldman (W), 18. Olivia McDonald (W), 20. Sydney Platt (W);

25 Backstroke: 1. Mara Norris (L) 23.84, 2. Jillian Walls (CST), 3. Ava Zerfass (B), 6. Lauren Walls (CST), 9. Celia Traub (CST), 10. Nola Shearer (W), 13. Natasha Goldman (W), 19. Olivia Luethe (W);

25 Breaststroke: 1. Morgan Gould (L) 24.89, 2. Sophia Iacoblli (B), 3. Natalie Schwartz (CST), 5. Celia Traub (CST), 7. Lauren Walls (CST), 8. Natasha Goldman (W), 9. Olivia McDonald (W), 11. Abbey Kofroth (W);

9-10

50 Freestyle: 1. Maria Donahue (SV) 34.12, 2. Meghan Inglis (SV), 3. Sabrina Yurconic (L), 7. Clara Krohn (W), 10. Kira Colarusso (CST), 11. Mikayla Karapelou (CST), 21. Claire Weaver (W), 23, Annah Chaya (W), 24. Ceira Oswalt (CST);

25 Butterfly: 1. Maria Donahue (SV) 17.83, 2. Sabrina Yurconic (L), 3. Leah Daukshus (SC), 11. Emily Ahern (CST), 12. Mikayla Karapelou (CST), 14. Clara Krohn (W), 19. Kira Colarusso (CST), 23. Claire Weaver (W), 24. Sydney Kofroth (W);

25 Backstroke: 1. Meghan Inglis (SV) 19.54, 2. Sabrina Yurconic (L), 3. Megan Nauroth (N), 12. Claire Weaver (W), 13. Kira Colarusso (CST), 18. Jena LaTorres (CST), 20. Nora Shearer (W), 23. Leiila Pervizpour (CST), 24. Annah Chaya (W);

25 Breaststroke: 1. Lilah Kollar (B) 21.03, 2. Hallie Smith (N), 3. Kerry Seiler (T), 6. Clara Krohn (W), 8. Jena LaTorres (CST), 13. Emily Ahern (CST), 20. Annabelle Penchishen (CST), 21. Kelsey Mang (W), 22. Alexis Weaver (W);

11-12

50 Freestyle: 1. Chelsea Gravereaux (B) 30.47, 2. Allison Altobelli (SC), 3. Isabella Ochotorena (SV), 7. Elizabeth Bowser (CST), 11. Alexandra Columbo (CST), 13. Alexandra Manley (CST), 16. Neela Telwar (W), 21. Riley Mang (W);

25 Butterfly: 1. Chelsea Gravereaux (B) 35.14, 2. Annie Walls (CST), 3. Teagan Beachy (SC), 4. Elizabeth Bowser (CST), 10. Alexandra Columbo (CST), 12. Emma Boekenkamp (W);

100 Individual Medley: 1. Abby Heilenman (L) 1:20.2, 2. Chelsea Gravereaux (B), 3. Annie Walls (CST), 5. Emma Boekenkamp (W), 8. Alexandra Manley (CST), 17. Mikayla McGarr (CST), 19. Neela Talwar (W);

50 Backstroke: 1. Allison Altobelli (SC) 35.66, 2. Abby Heilenman (L), 3. Sarah Bobeck (T), 4. Annie Walls (CST), 6. Amelia Wilt (CST), 8. Alexandra Columbo (CST), 16. Neela Telwar (W);

50 Breaststroke: 1. Jackie Baker (N) 40.41, 2. Abby Heilenman (L), 3. Sarah Bobeck (T), 4. Alexandra Manley (CST), 6. Emma Boekenkamp (W), 11. Riley Mang (W), 13. Larissa Schwartz (CST);

12 and under

Diving: 1. Georgia Johnson (T) 101.4, 2. Jennifer Clifton (W), 3. Taylor Moncman (SC), 4. Riley Mang (W), 6. Brena Negron (W), 8. Lindsay Shoemaker (CST), 15. Kiera Oswalt (CST), 18. Zoe Basilone (CST);

200 Medley Relay: 1. Stones Crossing (Allison Altobelli, Erin Madden, Teagan Beachy, Lila Mangino) 2:36.31, 2. Stonecrest (Alexandra Coumbo, Alexandra Manley, Annie Walls, Elizabeth Bowser), 3. Northwest, 8. Westwood Heights (Claire Weaver, Kelsey Mang, Riley Mang, Neela Talwar);

13 and over

Diving: 1. Willow Childs (N) 115.85, 2. Alex Fink (B), 3. Serena Johnson (T), 4. Kayleigh Winters (W), 6. Elayne Bodisch (W);

200 Medley Relay: 1. Northwest (Emily Cecchini, Chloe Kobus, Grace Walters, Maggie Olock) 2:11.53, 2. Stones Crossing, 3. Trident, 4. Westwood Heights (Adrianna Facchiano, Emily Kingston, Maggie Newell, Caroline Stang);

13-14

50 Freestyle: 1. Colleen Daday (T) 29.12, 2. Jill Spirk (SV), 3. Casey Young (L), 12. Katie Kingston (W), 13. Megan Sicinski (W), 14. Alexandra Blythe (W), 15. Grace Johnson (CST);

50 Butterfly: 1. Shannon Madden (SC) 32.20, 2. Jill Spirk (SV), 3. Sarah Cecchini (N), 5. Nicole Nesland (W), 7. Megan Sicinski (W), 11. Grace Newell (W);

100 Individual Medley: 1. Colleen Daday (T) 1:15.62, 2. Casey Young (L), 3. Shannon Madden (SC), 4. Nicole Nesland (W), 12. Katie Kingston (W), 15. Grace Newell (W);

50 Backstroke: 1. Colleen Daday (T) 34.22, 2. Rachel Giles (SC), 3. Sarah Cecchini (N), 5. Nicole Nesland (W), 8. Grace Johnson (CST), 11. Alexandra Blythe (W), 14. Grace Newell (W);

50 Breaststroke: 1. Elizabeth Fahrney (T) 39.22, 2. Kaleigh Bobeck (T), 3. Grace Cowen (N), 8. Megan Sicinski (W), 11. Courtney Sicinski (W), 13. Katie Kingston (W);

15-18

100 Freestyle: 1. Jocie Baker (NW) 1:03.22, 2. Maura Brennan (T), 3. Victoria Connolly (W), 6. Caroline Stang (W), 13. Elayne Bodisch (W), 14. Kathryn Mertz (CST);

50 Butterfly: 1. Grace Walters (N) 31.48, 2. Emily Cecchini (N), 3. Devon Korhammer (SC), 7. Caroline Stang (W), 10. Emily Kingston (W), 11. Lindsey Greenwald (CST), 13. Maggie Newell (W), 16. Kathryn Mertz (CST);

100 Individual Medley: 1. Maura Brennan (T) 1:11.15, 2. Chloe Kobus (N), 3. Jocie Baker (N), 8. Victoria Connolly (W), 11. Emily Kingston (W), 12. Lindsey Greenwald (CST), 13. Adrianna Facchiano (W);

50 Backstroke: 1. Emily Cecchini (N) 33.69, 2. Devon Korhammer (SC), 3. Maura Brennan (T), 7. Victoria Connolly (W), 10. Adrianna Facchiano (W), 13. Maggie Newell (W), 15. Lindsey Greenwald (CST);

50 Breaststroke: 1. Chloe Kobus (N) 38.43, 2. Emily Kingston (W), 3. Jess Bassett (N), 5. Caroline Stang (W), 7. Adrianna Facchiano (W), 10. Kathryn Mertz (CST).