Parkland Press

Sunday, June 16, 2019
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZJunior Hyunbin Kim is back on the boys’ side after posting top-seven finishes at districts in two events. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZJunior Hyunbin Kim is back on the boys’ side after posting top-seven finishes at districts in two events.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Julia Crawford PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Julia Crawford
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSenior Siena Salvaggio leads the Parkland girls returnees after winning both districts and states in the 50- and 100-yard freestyles last winter. PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZSenior Siena Salvaggio leads the Parkland girls returnees after winning both districts and states in the 50- and 100-yard freestyles last winter.
PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Stephanie Shara PRESS PHOTO BY NANCY SCHOLZ Stephanie Shara

Trojans compete in Cedar Crest Classic

Wednesday, December 16, 2015 by The Press in Sports

The Parkland swim teams opened the season last weekend at the Cedar Crest Invitational Meet.

The Trojans won a total of seven different events, all coming on the girls’ side. Siena Salvaggio won the 100- and 200-yard freestyles, Alison Lin won the 100-yard breaststroke and 200-yard IM, and Kira Karopoulos earned the top spot in the 100-yard butterfly. Those three, along with Megan Sicinski won the 200-yard medley relay, while Victoria Connolly won the 500-yard freestyle.

On the boys’ side, three different Trojans finished second in their respective events: Kyunbin Kim (200-yard freestyle), Matthew Ceh (50-yard freestyle) and Ian Johnston (500-yard freestyle).

Diving results from the meet were not received by the Press.

GIRLS

200 Medley relay: 1. Parkland (Alison Lin, Megan Sicinski, Kira Karopoulos, Siena Salvaggio) 1:51.69, 2. Emmaus (Kaitlin Hur, Lydia Garton, Chelsea Gravereaux, Katie Champagne), 3. Hatboro, 4. Wyoming Valley West, 5. Parkland B (Grace Kennedy, Courtney Sicinski, Caroline Stang, Felicia Brittain);

200 Freestyle: 1. Siena Salvaggio (P) 1:53, 2. Casey Young (E), 3. Victoria Connolly (P), 4. Samantha Mull (E), Airelle Hammer (H);

200 Individual medley: 1. Alison Lin (P) 2:13.71, 2. Barbara Schmele (H), 3. Alexis Ivanitch (WV) , 4. Courtney Sicinski (P), 5. Abby Heilenman (E);

50 Freestyle: 1. Colleen Claggett (H) 25.31, 2. Grace Emig (H), 3. Megan Sicinski (P), 4. Chelsea Mackiewicz (WV), 5. Grave Kennedy (P);

100 Butterfly: 1. Kira Karopoulos (P) 1:02.64, 2. Hailey O’Donnell (E), 3. Barbara Schmele (H), 4. Grace Riemenschneider (H), 5. Miranda O’Donald (E).

200 Freestyle Relay: 1. Emmaus (Casey Young, Lydia Garton, Katie Champagne, Chelsea Gravereaux) 1:40.11, 2. Hatboro, 3. Emmaus (Alexis Ruth, Abby Heilenman, Miranda O’Donald, Reilly King), 4. Parkland (Grace Kennedy, Nicole Nesland, Megan Sicinski, Victoria Connolly), 5. Wyoming Valley West;

100 Freestyle: 1. Siena Salvaggio (P) 51.62, 2. Chelsea Gravereaux (E), 3. Felicia Brittain (WV), 4. Casey Young (E), 5. Zoe Sheridan (P);

500 Freestyle: 1. Victoria Connolly (P) 5:20.43, 2. Reilly King (E), 3. Rileigh Ellis (F), 4. Samantha Mull (E), 5. Clare Wilson (WV);

100 Backstroke: 1. Kaitlin Hur (E) 1:04.25, 2. Abigail Sheridan (P), 3. Airelle Hammer (H), 4. Abby Heilenman (E), 5. Courtney Sicinski (P);

100 Breaststroke: 1. Alison Lin (P) 1:07.99, 2. Alexis Ivanitch (WV), 3. Katie Champagne (E), 4. Megan Sicinski (P), 5. Lydia Garton (E);

400 Freestyle relay: 1. Emmaus (Katie Champagne, Casey Young, Abby Heilenman, Chelsea Gravereaux) 3:39.81, 2. Parkland (Victoria Connolly, Alison Lin, Caroline Stang, Siena Salvaggio), 3. Hatboro, 4. Emmaus B (Reilly King, Samantha Mull, Maura Beuttel, Kaitlin Hur), 5. Wyoming Valley West.

BOYS

200 Medley relay: 1. Southern Lehigh (Chris Schell, Andrew Johnson, Janik Wing, Raahi Klar-Chaundhuri) 1:43.16, 2. Wyoming Valley West, 3. Central Catholic, 4. Hatboro, 5. Parkland (Matthew Ceh, James Connolly, Hyunbin Kim, Mathew Engler);

200 Freestyle: 1. Connor DeJohn (E) 1:48.68, 2. Hyunbin Kim (P), 3. Tyler Higgins (F), 4. Maxim Kowalski (WV), 5. Andrew Johnson (SL);

200 Individual medley: 1. Ethan Carr (E) 1:58.65, 2. Patrick McAllister (E), 3. Raahi Klar-Chaudhuri (SL), 4. Mathew Engler (P), 5. Logan Fluegel (P);

50 Freestyle: 1. Gabe Castano (CC) 21.88, 2. Matthew Ceh (P), 3. Josh Zawatski (WV), 4. Kyle Reyes (SL), 5. David Sites (WV);

100 Butterfly: 1. Tom Schlechter (E) 54.44, 2. Logan Fluegel (WV), 3. Janik Wing (SL), 4. Chris Schell (SL), 5. Hyunbin Kim (P);

200 Freestyle relay: 1. Emmaus (Connor DeJohn, Tom Schlechter, Patrick McAllister, Jason Yerger) 1:31.04, 2. Southern Lehigh, 3. Central Catholic, 4. Hatboro, 5. Parkland (Brian Reifinger, Bar Maymon, Adam Kucharczuk, Matthew Ceh);

100 Freestyle: 1. Gabe Castano (CC) 47.8, 2. Andy Thomas (H), 3. Connor DeJohn (E), 4. Raahi Klar-Chaudhuri (P), 5. Matthew Ceh (P);

500 Freestyle: 1. Tyler Higgins (F) 5:01.45, 2. Ian Johnston (P), 3. Drew Blair (N), 4. Maxim Kowalski (WV), 5. Adam Thron (H);

100 Backstroke: 1. Patrick McAllister (E) 53.11, 2. Ethan Carr (E), 3. Jason Yerger (E), 4. Chris Schell (SL), 5. John Scully (H);

100 Breaststroke: 1. Andy Thomas (H) 1:03.12, 2. Zac Rosencrans (WV), 3. James Connolly (P), 4. Andrew Johnson (SL), 5. Brandon Burnette (F);

400 Freestyle relay: 1. Emmaus (Tom Schlechter, Connor DeJohn, Jason Yerger, Patrick McAllister) 3:18.43, 2. Wyoming Valley West, 3. Hatboro, 4. Parkland (Mathew Engler, James Connolly, Ian Johnston, Brian Reifinger), 5. Southern Lehigh.

Legend

Central Catholic (CC), Emmaus (Em), Freedom (F), Hatboro-Horsham (H), Nazareth (N), Parkland (P), Southern Lehigh (SL), Wyoming Valley West (WV).